Povežite se sa nama

Vijesti

Proizvodnja jabuka oko 55.000 tona. A kakva je kvaliteta?

Proizvodnja jabuka oko 55.000 tona, kvaliteta odlična, a tržište već narušeno uvozom jeftinih jabuka

Miroslav Kuskunović

Berba jabuka u Hrvatskoj ove se godine odvija pod izuzetno povoljnim vremenskim prilikama, a procjene govore da će urod ove godine biti na razini od oko 55.000 tona što je manje nego prošle godine kada je proizvodnja bila 68.352 tone. Otkupljivači i proizvođači zadovoljni su iznimno dobrom kvalitetom ovogodišnjeg uroda, a opskrba tržišta je dobra i krenula je već u kolovozu kada je na tržište stigla prva rana sorta Gala jabuke. Stabilnost tržišta ove jeseni narušavaju pojedini uvoznici koji su ranije nego inače započeli uvoz jabuke lošije kvalitete i po nižim cijenama od domaće ponude, što je primjetno kod pojedinih trgovačkih lanaca koji su na police umjesto domaće u ponudu stavili jabuku iz uvoza. Najviše takve jabuke dolazi iz Srbije, Sjeverne Makedonije i susjedne BiH, pokazuje analiza Smartera, konzultantske tvrtke specijalizirane za poljoprivredu i prehrambenu industriju.

„Prve stručne analize pokazuju da je ove godine došlo do blage promjene u sortama jabuka. Tako je proizvodnja najraširenije sorte jabuka Idared značajno smanjena s lanjskih 33.000 na oko 13.000 tona, dok je proizvodnja Gale povećana za gotovo 3000 tona, a sorte Golden Delicious s lanjskih 8000 tona, na gotovo 15.000 tona. Rast je vidljiv i kod Jonagold sorte za 1300 tona, te Red Deliciousa s lanjskih 500 na čak 2135 tona. Sadašnje procjene govore da bi uz ovu proizvodnju te potrebe našeg tržišta koje se kreću oko 66.000 tona, Hrvatska domaće jabuke na tržištu mogla imati tijekom cijele zime. Računa se da će od ukupne proizvodnje, oko 33.000 tona biti izuzetne prve kvalitete, ističu u Smarteru.

Za razliku od vrlo ujednačene i tehnološki dobro opremljene proizvodnje te kvalitetno udruženih proizvođača u europskim zemljama s velikom proizvodnjom, u Hrvatskoj proizvodnja jabuke i dalje pokazuje skromne rezultate. Podaci Državnog zavoda za statistiku unazad desetak godina pokazuju da su se površine pod nasadima jabuka smanjile. Tako je 2008. godine pod jabukama bilo 6.404 hektara, za razliku od 2019. godine kada smo pali na samo 4946 hektara, što upućuje na značajan pad. Što se tiče proizvodnje, kod nje su također vidljive veće oscilacije i to posebno u razdoblju od 2011. godine do sada. Veliki pad proizvodnje bio je 2012. kada je proizvedeno samo 37.414 tona, dok je iduća, 2013. godina, bila rekordna s proizvodnjom od čak 121.738 tona. Ukupna proizvodnja jabuka u 2018. godini iznosila je primjerice 90.254 tona, a prošle godine je urod smanjen na spomenutih 68.352 tona. Pad je nastavljen i ove godine zbog mrazeva tijekom proljeća.

Kod proizvodnji jabuka, kao i ostalih voćnih vrsta, veliki problem postaju značajne klimatske promjene te česte elementarne nepogode, a hrvatskim voćarima i dalje nedostaju sustavi za zaštitu od elementarnih nepogoda, naročito tuče, te zaštita od mrazeva, kao i vrlo važna agrotehnološka  znanja. Posljednjih godina posebno je do izražaja došao problem nedostatka kvalificirane radne snage za berbu.

„Mala ulaganja i investicije u suvremene tehnologije te manje od pet posto površina pod navodnjavanjem, dovode do vrlo niskih prinosa po hektaru proizvodnje u odnosu na zemlje najbolje proizvođače jabuka, iz kojih na hrvatsko tržište dolaze značajne količine jabuka. S obzirom na velike oscilacije u proizvedenim količinama, samodostatnost u ovoj proizvodnji prosječno iznosi 86 posto“, ističu u Smarteru.

Osim nedostatka suvremenih tehnologija i znanja, hrvatski voćnjaci su u prosjeku stari pa je čak i više od 25 posto svih nasada starije od 20 godina, a onih mlađih od pet godina ima tek 6,4 posto proizvođača. Također, voćnjaci pod jabukama su mali pa tako manje od 0,5 hektara imamo kod čak 24 posto svih voćnjaka, a 57 posto voćnjaka je manje od pet hektara. Ukupno se proizvodnjom jabuka bavi preko 18.000 ljudi, no veliki broj njih nisu proizvođači za tržište.

Veliki uvoz jeftinijih jabuka

Neujednačena proizvodnja jabuka s tako velikim godišnjim kolebanjima stvara velike probleme proizvođačima i zbog poremećaja koji se uslijed toga javljaju na tržištu. Ova pojava dovodi do toga da je kontinuirano prisutan relativno visoki uvoz jabuka jer sudionici na tržištu (trgovci) imaju dugogodišnje stabilne ugovore s proizvođačima izvan Hrvatske koji im jamče sigurnost opskrbe.

Podaci za prva četiri mjeseca ove godine pokazuju da je uvezeno čak 9.000 tona svježe jabuke u vrijednosti od gotovo 6 milijuna eura, najviše iz Poljske – 4.252 tona u vrijednosti od 2,4 milijuna eura. U istom razdoblju izvoz je bio 1.752 tone vrijedne nešto više od jedan milijun eura, a najviše hrvatske jabuke završilo je na tržištu Velike Britanije – 712 tona.

Uvoz jabuka u prva je četiri mjeseca bio veći od ukupnog uvoza za cijelu 2019. godinu, kada je na domaće tržište došlo 8.277 tona vrijednih 3,7 milijuna eura. Najveći razlog većeg uvoza u prvoj polovici ove godine je bio nedostatak domaće jabuke do sezone dolaska drugog voća na tržište, a ova je godina bila specifična i zbog pandemije koja je povećala potrošnju, što je vjerojatno utjecalo na veći uvoz. Ipak ovo je podatak koji pokazuje da je unatoč prekidu opskrbnih lanaca zbog korona krize,na tržištu bilo više uvoznih jabuka od uobičajenih sezona, pa će negativna bilanca na kraju godine biti rekordna ako se ovom dinamikom nastavi uvoz do kraja godine. Prve naznake pojačanog uvoza domaći proizvođači su već primijetili i na početku sezone berbe, kažu u Smarteru. 

Stručnjaci SMARTER-a smatraju da je zato potrebno i u ovoj proizvodnji napraviti snažan strateški zaokret, te raditi na pronalaženju trajnih rješenja – od odobravanja jednokratnih dodatnih potpora za proizvođače, kao što je bilo odobreno proteklih godina, pa preko svih drugih mjera koje se mogu i trebaju poduzeti da se ova proizvodnja modernizira i poveća svoju produktivnost te konkurentnost. Svima je jasno kako domaća proizvodnja jabuka ultimativno mora povećati upravo svoju konkurentnost te se prilagoditi uvjetima koji vladaju na tržištu EU, pri čemu treba koristiti sva ona pozitivna iskustva koja udruženi proizvođači EU godinama primjenjuju.

Stalno naglašavamo da se proizvođači moraju udružiti da bi osigurali dovoljne količine, ujednačene kvalitete proizvoda te označiti svoje proizvode prepoznatljivim brendiranjem hrvatske jabuke, kako bi je i potrošači znali prepoznati i razlikovati od jabuke iz uvoza. Ne može se očekivati da će se starim, neučinkovitim metodama i načinima rada oduprijeti konkurenciji. Važno je shvatiti kako se svi skupa moramo mijenjati i prilagođavati novim trendovima i konkurenciji, a to se odnosi na sve poljoprivredne proizvodnje, pa i proizvođače jabuka.

Ipak zadnjih godina sve se veći broj značajnijih većih proizvođača jabuka udružuje u proizvođačke organizacije pa već sada u Hrvatskoj u proizvodnji jabuka imamo nekoliko snažnih proizvođačkih organizacija koje će sigurno privući i manje proizvođače da im se pridruže, a to će doprinijeti i ukupno kvalitetnijim proizvodnim rezultatima. PZ Jabuka trenutno je najveća PO koja ima proizvodnju od oko 7000 tona jabuka i sve veći broj proizvođača se okuplja oko nje. Isto tako, na tržištu je došlo do jačanja suradnje sa snažnim otkupljivačima poput EnnaFruita, te su proizvođači sve više svjesni da je važno preko njih ojačati svoju prisutnost na policama domaćih trgovina, ali da im snažni otkupljivači mogu pridonijeti i pronalaskom novih izvoznih tržišta.

Stabilan urod u EU

Ukupna procjena za ovu europsku sezonu 2020. iznosi 10,7 milijuna tona, a sezona berbe i isporuke na tržište započela je pet do sedam dana ranije nego što je uobičajeno. Trgovina jabukama na globalnom, kao i tržištu EU tijekom ove godine bila je pod utjecajem pandemije, a to znači da je djelomično došlo do pada prodaje zbog pada turizma, ali je to kompenzirano povećanom potrošnjom budući da su potrošači zbog lockdowna i straha od pandemije više konzumirali  voće i povrće.

Analize pokazuju tri glavna trenda na EU tržištu  – rast domaće prodaje, stabilan uvoz s južne polutke i značajan pad izvoza u određene zemlje. Također su zabilježeni povećani troškovi proizvodnje zbog pandemije i veće potražnje potrošača. Promijenile su se potrošačke navike kupovine – s većom potražnjom za proizvodima s dugim rokom trajanja, nižom učestalošću kupnji i većom potražnjom za lokalnim, organskim i pakiranim proizvodima. Ovaj trend bi se mogao nastaviti i ove sezone, a veliki su strahovi i zbog utjecaja ekonomske krize koja će se odraziti na potrošačke navike kupca.

Ovogodišnji urod EU jabuke rangiran je umjereno nisko u odnosu na zadnjih deset godina i proizvodnja će biti oko 4 posto manja od desetogodišnjeg prosjeka. To je djelomično i zato što su Francuska, Španjolska i Portugal prošle godine imale ogroman urod, što dovodi do smanjenih količina sljedeće sezone. Najveću proizvodnju ove će godine imati Poljska s 3,4 milijuna tona, Italija nešto više od 2 milijuna tona, te Francuska oko 1,4 milijuna tona.

Vijesti

DIGITALNA PLATFORMA GoAgro – REVOLUCIONARNO RJEŠENJE ZA POLJOPRIVREDNU PROIZVODNJU HRVATSKE USKORO NA TRŽIŠTU

Hrvatske tvrtke Agroporc, te IT kompanije Byondi i Blok Be razvile su jedinstvenu, inovativnu digitalnu platformu  GoAgro koja će biti pokrenuta tijekom kolovoza. Putem platforme građani će blockchain tehnologijom moći investirati u budućnost proizvodnje hrane u Hrvatskoj. Platforma GoAgro bit će tijekom kolovoza u eksperimentalnoj fazi, a prvi projekt koji će biti ponuđen na platformi GoAgro je prodaja Pig NFT-a, tvrtke Agroporc d.o.o. koja se bavi proizvodnjom svinja. Radi se o projektu Prvoga digitalnoga svinjogojstva – jedinstvenome projektu te vrste koji digitalizacijom želi transformirati poljoprivredu, odnosno učiniti je učinkovitijom i konkurentnijom. Hrvatski Pig NFT bit će prvi takav digitalni projekt investiranja u poljoprivredu i svinjogojstvo u EU-u i svijetu.
„Naša digitalna platforma GoAgro namijenjena je financiranju različitih projekata u poljoprivredi tako
da svaki projekt izdaje NFT Coine u određenome iznosu. Sredstva prikupljena prodajom NFT-a namijenjena su za financiranje određene poljoprivredne proizvodnje, s konačnim ciljem stvaranja i proizvodnje novoga poljoprivrednog proizvoda. Kupac NFT-a ostvaruje pravo koja se određuju  konkretnim ugovorom, između kupca i izdavatelja NFT-a. Svaki NFT u pravilu predstavlja vlasništvo nad digitalnim oblikom nekoga poljoprivrednoga proizvoda i u trenutku kupnje definirana je količina proizvoda i cijena”, kaže Krešimir Kuterovac, vlasnik ove digitalne platforme za projekte u Hrvatskoj.
Kuterovac objašnjava kako ovaj digitalni oblik investiranja, kroz određeno vrijeme pomaže izdavatelju da prikupljena sredstava, kroz prodaju NFT-a, investira u proizvodnju i pretvara u stvarni poljoprivredni proizvod. Kupac NFT-a ima pravo nakon proteka vremena, koje je ugovoreno, zamijeniti svoj NFT za stvarni proizvod ili ga može prodavati na burzi putem platforme GoAgro ili ga zadržati kao investiciju za duži vremenski period od minimalnoga.


Benefit koji kupac ostvaruje direktno je povezivanje s proizvođačem, bez posrednika. Radi se o decentraliziranom financiranju proizvodnje koji obilazi postojeće sustave banaka i fondova koji uzimaju veliki dio zarade proizvođačima i kupcima te se građani direktno uključuju u proizvodnju hrane. Građani postaju digitalni farmeri koji usmjeravaju poljoprivrednu proizvodnju i osiguravaju proizvodnju u budućnosti. Sustav se temelji na blokchain tehnologiji, iznimno je siguran i jednostavan za upotrebu. Proizvod koji stoji iza kupovine NFT-a stvarna je roba koje sprečava gubitke na vrijednosti uslijed inflacije naglašavaju u GoAgro-u.
U digitalnoj platformi GoAgro tvrtka Agroporc zadužena je za projekt „Moja digitalna svinja“ i sve buduće poljoprivredne projekte u Hrvatskoj, dok je Beyondi glavni partner koji je zadužen za izradu i održavanje IT platforme GoAgro a tvrtka BlokBe za provedbu i procesuiranje plaćanja GoAgro NFT- ova, kriptovalutama i drugim vrstama e-plaćanja ili kartičnoga plaćanja.
„Najveći je hrvatski problem nacionalne sigurnosti nedovoljna proizvodnja hrane jer proizvodimo tek
oko 50 posto naših potreba. Sadašnji sustav opskrbe hranom i sigurnosti postao je vrlo nestabilan,
zato smo učinili iskorak kako bi se na alternativan i digitalan način pobrinuli za vlastitu budućnost osiguravajući proizvodnju kvalitetne hrane na drukčiji revolucionarni način. Uvjereni smo da putem GoAgro platforme možemo omogućiti građanima direktno sudjelovanje u projektima investiranja u proizvodnju hrane i to kroz izravnu povezanost s proizvođačima“, ističe Kuterovac.


Kuterovac napominje kako je od ulaska Hrvatske u EU, 2013 godine, fizički obujam hrvatske poljoprivredne proizvodnje manji za 8,8 % dok su potpore tri puta veće nego kada smo ušli u EU. Pritom je deficit prehrambene bilance čak 1,4 milijarde eura. Hrvatska kroz potpore troši 1,4 milijarde eura godišnje, a po produktivnosti rada smo na 30 % prosjeka EU-a.


NFT u poljoprivredi jednostavan je digitalni alat koji se sve više primjenjuje u svijetu. EU i Hrvatska rekorderi su po ulaganju u kriptovalute i nemaju problem s investiranjem u alternativne financijske instrumente, što je djelomično i odraz nepovjerenja u reguliranu i nadziranu financijsku industriju (banke, fondovi, burze) koji sigurnu zaradu zadržavaju za sebe. Ovo je jedan od sigurnih načina da se zaštite od inflacije i investiraju svoja financijska sredstva u robu koja uvijek ima vrijednost, a to je hrana, ističu iz GoAgro-a.
Engleska pokrata NFT označava naziv non-fungible token, u prijevodu nezamjenjivi token. NFT je poseban kriptografski generirani token koji upotrebljava blockchain tehnologiju za povezivanje s jedinstvenom imovinom koja se ne može replicirati. Jedinstveni token može biti bilo što (digitalna slika, rečenica, videozapis ili bilo koji podatak). NFT je jedinstveni oblik digitalne imovine, a nezamjenjivi tokeni kupuju se i prodaju jednako kao i Bitcoin, Ether ili druge kriptovalute. Transakcije se odvijaju kroz specijalizirane mjenjačnice, imovina se pohranjuje u digitalni wallet, a zapisi o njima trajno su pohranjeni na blockchainu – distribuiranoj knjizi zapisa (ledgeru) koju svatko može provjeriti, ali je ne može vlastoručno promijeniti. Budući da kriptografska tehnologija onemogućava bilo kakvu vrstu manipulacije podatcima, vrlo je lako doći do informacija o tome tko je vlasnik i na koji je način kupio NFT.

„MOJA DIGITALNA SVINJA“ – prvi projekt digitalne platforme GOAGRO

Projekt je zamišljen tako da građani kupovinom Pig NFT- a, na platformi GoAgro postaju vlasnici jedne digitalne svinje i tako si osiguravaju proizvodnju u budućnosti. Težina svinje preračunata je u 100 kg (polovica) prilikom kupnje. Pretvaranje digitalne svinje u stvarnu svinju traje 900 dana. U tome i sljedećem razdoblju vaša svinja raste 3 % godišnje u masi. Nakon proteka ovoga roka Pig NFT može se (a ne mora) zamijeniti za stvarnih 107,5 kg polovica svinja. Zamjena se može vršiti u bilo kojem periodu nakon 900 dana. Kupac može zadržati nakon ovoga roka svoj Pig NFT kao investiciju i na njega se primjenjuju ista pravila kod zamjene ili prodaje u nadolazećem vremenu. S Pig NFT-om može se trgovati na platformi i novi kupac nasljeđuje prava prodavatelja. Kroz projekt se s prikupljenim sredstvima planira investirati u nove farme i obnovu stočnoga fonda.
Na tim će se farmama u proizvodnji koristiti isključivo kvalitetna hrana za svinje bez GMO komponenti, antibiotik slobodni sustav proizvodnje svinja i dr. U planu je podizanje modernih dizajniranih farmi koji udovoljavaju svim uvjetima za dobrobit životinja, prema najvišim standardima EU-a. Prva realizacija počet će početkom rujna kada će potencijalni ulagači moći kupovati NFT na našoj platformi. U planu je da se u pet faza izda ukupno 240.000 PIG NFT-a, s rokom transformacija iz
digitalne u stvarnu proizvodnju od 900 dana od prodaje svake pojedine faze. Investirani novac iskoristit će se za pokretanje proizvodnji na farmama tvrtke Agroporc , i to na farmi Stanci Petrinja, te Breštanovci u općini Crnac. Očekujemo da ćemo nakon projekta prikupljanja sredstava za financiranje i podizanje proizvodnje svinja u RH potaknuti i druge proizvođače da na ovaj način krenu u revolucionarno financiranje poljoprivrede i proizvodnje hrane u Hrvatskoj, priopćeno je iz GoAgro-a.
“Potrošači u Hrvatskoj u prosjeku troše 40 kg svinjskoga mesa po stanovniku. Za jednu četveročlanu obitelj potrebno je tri tovljenika da bi zadovoljili ove potrebe. Ovo je prvi projekt takve vrste investiranja koji bi trebao pomoći obnovi urušenoga svinjogojstva u Hrvatskoj. Svinjogojstvu je potrebna revolucija i mi vjerujemo da je ovo jedan od načina da unesemo novu i iznimno potrebnu energiju u daljnji razvoj hrvatske poljoprivrede”, ističe Kuterovac.

SVINJOGOJSTVO RH I EU-a

Hrvatska proizvodnja svinja je u dugogodišnjoj krizi i drastično se smanjuje, na što će dodatno utjecati i nedavna pojava afričke svinjske kuge na hrvatskim farmama. Prema podatcima objavljenim na DG AGRI broj krmača za 2022.godinu je 70 tisuća odnosno 13,5 % manji u odnosu na prethodnu godinu. Broj
nazimica je 15 tisuća ili 34,7 % manje u odnosu na prethodnu godinu. Tijekom 2021. broj krmača bio je manji za 8 %, a broj nazimica za 4,2 %. U proteklih pet godina RH izgubila je 35 % broja krmača i nazimica.
Samodostatnost u proizvodnji svinjskoga mesa u RH je 55 % kada se gleda i proizvodnja za vlastite potrebe, dok je uvoz mesa čak 102.000 tona. Kako je Hrvatska ovisna o uvozu, realno je očekivati da će svinjsko meso biti sve skuplje te teže dostupno jer je teško prognozirati kada će se negativni trendovi u
proizvodnje svinja u EU-u zaustaviti. EU je drugi najveći svjetski proizvođač svinjskoga mesa i najveći izvoznik mesa i mesnih proizvoda. Samodostatnost EU-a u svinjskom mesu je 120 %. No EU proizvodnja je suočena s problemima zbog postcovid utjecaja, rata u Ukrajini, cijenama stočne hrane i energije. Isto
tako velika je prijetnja širenje afričke svinjske kuge dok je veliki izazov prilagodba proizvodnje na nove ekološke standarde. Problem su i socioekonomske okolnosti vezane za starenje stanovništva i napuštanja proizvodnje malih i srednjih proizvođača. Tijekom 2022.godine europska proizvodnja svinjskoga mesa smanjena je za 5,6 %. Zbog problema s političkim implikacijama smanjuju se dostupnost lukrativnih izvoznih tržišta za EU svinjetinu, a uz sve navedene problema, prognozira se nastavak daljnjeg smanjenja proizvodnje.

Agroporc d.o.o.

Tvrtka Agroporc d.o.o. za poljoprivrednu i prehrambenu djelatnost, sa sjedištem u Petrinji osnovana je na Trgovačkom sudu u Bjelovaru dana 20. ožujka 2013. godine. Glavna djelatnost je poljoprivredna proizvodnja, a u Petrinji ima farmu za proizvodnju prasadi kapaciteta 500 krmača i 500 nazimica. Tvrtka je usmjerena na uspostavljanje moderne i održive svinjogojske proizvodnje i na ostvarivanje prihoda iz proizvodnje prasadi za tov. Direktor tvrtke je Krešimir Kuterovac, dipl. ing. poljoprivrede.

Beyondi d.o.o.

IT tvrtka koja s više od 15 godina iskustva u IT razvija inovativne blockchain i kripto povezane projekte. Iskustvo u tehnologiji blockchaina omogućuje tvrtki da pomaže novim osnivačima u web 3 prostorima da uspješno generiraju blockchain rješenja i usluge koje zadovoljavaju specifične potrebe. Specijalizirani su
za razvoj prilagođenih decentraliziranih mreža temeljenih na blockchainu za upravljanje međuovisnim poslovnim procesima. Isto tako i za promicanje projekata kriptovaluta, upotrebljavajući najnovije marketinške strategije kako bi osigurali da se brend kompanija ističe u konkurentnom i brzom svijetu digitalnih valuta.

BlokBe d.o.o.

BlokBe d.o.o. je fin-tech tvrtka. Vizija im je omogućiti klijentima da sigurno uključe kriptovalute u svoj svakodnevni život i poslovanje. Nude mobilnu aplikaciju za jednostavno kupovanje i trošenje kriptovaluta. BloBe kripto mjenjačnica podržava više od 200 raznih kriptovaluta koje možete kupiti, prodati i zamijeniti. Kripto mjenjačnica pruža jedinstven individualni pristup svakom korisniku. BlokBe mjenjačnica regulirana je od strane HANFA-e te vrši verifikaciju svih svojih korisnika, a uplate i isplate rade isključivo transakcijski preko bankovnoga računa. BlokBe kripto plaćanje je elektronički platni servis za procesuiranje uplata u kriptovalutama, namijenjen raznim maloprodajnim, veleprodajnim trgovcima i prodajnim servisima koji vrše naplatu fizički i/ili putem online trgovina koje će omogućiti svojim kupcima plaćanje u kriptovalutama pri čemu će na svoj poslovni račun primati euro.

Pročitaj više

Vijesti

HPK: Čak 45 stručnjaka i poljoprivrednika iz gotovo svih država EU sudjeluje na 4. EIP-AGRI TEAM WEEK u Novom Vinodolskom

Autor: Miroslav Kuskunović

Hrvatska poljoprivredna komora domaćin je i organizator četvrtog EIP-AGRI tjedna koji se od 3. do 7. srpnja održava u Novom Vinodolskom. Skup je okupio 45 sudionika iz gotovo svih država  EU, koji čine mrežu europske zajedničke poljoprivredne politike, a ovu mrežu je uspostavila Europska unija s ciljem razmjene iskustava i primjera dobre prakse, izrade strateških dokumenata, evaluacije i praćenja zajedničke poljoprivredne politike i drugo.

„Novi Vinodolski izabran je kao grad domaćin četvrtog EIP-AGRI tjedna iz razloga jer upravo iz Novog Vinodolskog dolazi jedna od operativnih skupina mreže – poljoprivredna zadruga API Kvarner. Zadruga API KVARNER prva je i jedina operativna skupina u poljoprivrednoj mreži europske zajedničke poljoprivredne politike s ovog dijela Jadrana, te kao takva sudjeluje u kreiranju inovacija i doprinosi ruralnom razvoju našega kraja. Članovima mreže iz gotovo cijele Europe u svom sjedištu u Krmpotama predstavljen je projekt Uspostava kratkog opskrbnog lanca „PLAVO MORE – ZELENE PLANINE“ uz degustaciju i promociju autohtonih proizvoda lokalnih poljoprivrednika poput maslinovog ulja, vina, meda, trešanja, proizvoda od suhih smokava, aronije“, priopćeno je iz Hrvatske poljoprivredne komore.

U utorak je u Gradskoj vijećnici Grada Novog Vinodolskog održana radna sjednica u okviru EIP-AGRI TEAM WEEK-a, a članovima mreže su se obratili gradonačelnika grada Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković, voditelj tima EIP-AGRI Support Facility Pancôme Elouna Eyenga, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović te državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek.

„Drago nam je što je HPK domaćin susreta članova mreže koja povezuje poljoprivrednike, šumare, savjetnike, istraživače, poslovne predstavnike, ekološke skupine, nevladine organizacije, interesne skupine potrošača i druge inovatore u EU ZPP mreži. Krajnji cilj svih aktivnosti ovog tjedna je pomoći u izgradnji snažnih tokova znanja i ubrzanje inovacije u poljoprivredi, šumarstvu i ruralnim područjima kroz dobre primjere iz prakse i razmjenu znanja. Aktivnosti EIP-AGRI Support Facility pokrivaju svih devet specifičnih ciljeva ZPP-a, kao i međusektorski cilj – modernizaciju poljoprivrede i ruralnih područja kroz poticanje i dijeljenje znanja, inovacija i digitalizacije. Oni povezuju istraživanje i praksu, spajaju ljude i različite vrste inovativnih projekata s više aktera, izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović koji je sudionicima predstavio rad i aktivnosti HPK.

Iz HPK naglašavaju kako je cilj susreta osiguravanje pomoći u izgradnji snažnih tokova znanja i ubrzanje inovacija u poljoprivredi, šumarstvu i ruralnim područjima. Aktivnosti EIP-AGRI-a povezuju istraživanje i praksu, spajaju ljude i različite vrste inovativnih projekata s više aktera, a članovi mreže sudjeluju u organizaciji radionica, fokus grupa, seminara, posjeta gospodarstvima i operativnim skupinama.

Članovi mreže u Novom Vinodolskom će boraviti do kraja ovog tjedna, a posjetit će i druge zanimljive lokacije u Primorsko-goranskoj županiji – Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ u Staroj Sušici i farmu Lužak u Liču. Na ovaj način HPK svojim kolegama iz cijele EU želi prikazati dobre primjere iz hrvatske poljoprivredne prakse, a ujedno je i prilika promocija hrvatskih proizvoda i hrane, te svih aktivnosti koje su napravljene u hrvatskoj poljoprivredi kroz novi ZPP“, podsjećaju iz Hrvatske poljoprivredne komore.

Sudionicima mreže predstavnici Ministarstva poljoprivrede su predstavili planove operativnih skupina na području Hrvatske i buduće perspektive organizacije i implementacija AKIS-a u Hrvatskoj. U pripremu EIP-AGRI tjedna uključeni su mnogi hrvatski i strani predstavnici, stručnjaci, poljoprivrednici. Članovi mreže u Novom Vinodolskom će boraviti do kraja tjedna, a posjetit će i druge zanimljive lokacije u Primorsko-goranskoj županiji – Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ u Staroj Sušici i farmu Lužak u Liču.

Što je Mreža ZPP

Mreža je forum putem kojeg nacionalne ZPP mreže, organizacije, uprave, istraživači, poduzetnici i praktičari mogu razmjenjivati znanje i informacije (primjerice putem međusobnog učenja i dobrih praksi) o poljoprivredi i ruralnoj politici. Europska komisija uspostavila je EU ZPP mrežu u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća za podršku strateškim planovima ZPP-a, a Mreža podržava izradu i provedbu strateških planova ZPP-a, inovacije i razmjenu znanja, uključujući EIP-AGRI, te evaluaciju i praćenje ZPP-a. EU CAP Mreža okuplja dionike iz Europske mreže za ruralni razvoj te kroz umrežavanje, pomaže u pokretanju i usmjeravanju svih aspekata provedbu Zajedničke poljoprivredne politike EU (ZPP) putem uključivanja ljudi zainteresiranih za poljoprivredu, šumarstvo i ruralna područja diljem Europske unije,  dijeljenje informacija, uključujući dobre prakse i mogućnosti financiranja, poboljšanje vještina, poticanje razmjene znanja, te podupiranje prihvaćanja inovacija u poljoprivredi i dr.  Mreža svake godine organizira brojne fokus grupe, radionice, posjete gospodarstvima, posjete operativnim skupinama, seminare. Publicira brojne brošure i newslettere.

Više na: https://eu-cap-network.ec.europa.eu/support/innovation-knowledge-exchange-eip-agri_en

Pročitaj više

Vijesti

Preko portala „Profesionalne usluge“ građani dobivaju usluge po minimalnim cijenama

U nedostatku profesionalnih kadrova na tržištu Zagreba, tim mladih entuzijasta, stručnjaka iz IT sektora, predvođenih vlasnikom Gordanom Palićem preko svoje neprofitne udruge Digitalne tehnologije, pokrenula je tijekom veljače novu web platformu „Profesionalne usluge“, s ciljem da građanima Zagreba i okolice osiguraju neke od vrlo traženih obrtničkih usluga i profesionalnih znanja, po minimalnim cijenama. Ova web stranica u ponudi ima cijeli niz usluga, provjerenih i profesionalnih kadrova, koji su ujedno njihovi zaposlenici. Rad ove Udruge, među ostalim, podržala je i hrvatska kantautorica, tekstopisac, pjevačica i glumica Antonija Šola.

 Više o cijelom projektu pogledajte na web stranici https://profesionalne-usluge.eu/

Profesionalci na usluzi

Iz Profesionalnih usluga ističu kako su danas na tržištu Zagreba, 90 posto profesionalaca za svoje usluge rezervirani tjednima unaprijed, zbog čega si dozvoljavaju da drastično dižu cijene iznad mogućnosti koje si danas većina građana može priuštiti, zbog niskog kućnog budžeta. Na tržištu rada danas je većinom puno priučenih majstora koji traže brz i lak posao, što nikako ne ulijeva sigurnost niti vrhunsku razinu kvalitete za građane. Zato web portalom Profesionalne usluge, udruga Digitalne tehnologije želi postaviti nove standarde, koji označavaju brzu i profesionalnu uslugu, pouzdanih i provjerenih te uvijek dostupnih kadrova, po pristupačnim cijenama.

„Profesionalne usluge je portal koji smo pokrenuli kako bi objedinili profesionalne, provjerene kadrove na jednom mjestu, a pod okriljem naše neprofitne udruge Digitalne tehnologije, kako bi pružili brojne usluge građanima po minimalnoj cijeni. Sa radom smo krenuli tijekom veljače, a angažirali smo 20-tak profesionalaca, koji su naši zaposlenici i koji će građani moći angažirati preko našeg web-a, a potom će im oni  pružati usluge primjerice šminkanja, davanja instrukcija za različite predmete, vršiti usluge priprema za maturu i slično. Za sada na jednom mjestu, preko naše web stranice nudimo i druge, vrlo tražene usluge poput različitih vrsta čišćenja, servisa bojlera te brojne druge poslove koji su potrebni kućanstvima, a koje je danas teško pronaći u Zagrebu ili se tim poslovima bave neprovjereni amateri, koji vrlo često posao ne odrade profesionalno, a pritom  naplaćuju ogromne iznose za svoj, vrlo često loše odrađen posao“, izjavio je povodom pokretanja projekta vlasnik web stranice Profesionalne usluge, Gordan Palić.

„Podržavam ovakvu hrabru i veliku inicijativu, kao i profesionalce koje se može lako pronaći na jednom mjestu, kao i hvalevrijednu njihovu volontersku akciju i edukaciju te pomoć potrebitima. Svijet je ljepše mjesto kada smo tu jedni uz druge, a sama dostupnost ovakve usluge uveliko olakšava svakodnevicu i njeno planiranje te podiže kvalitetu života“, izjavila je Antonija Šola koja je podržala projekt i kako ističe, vjeruje da će on zaživjeti i biti od koristi najpotrebnijima, za sada na području grada Zagreba, a kasnije i širom Hrvatske.

Iz udruge Digitalne tehnologije objašnjavaju kako na svom portalu imaju dvije vrste usluga. Prva skupina usluga su standardizirane usluge poput šminkanja, davanja instrukcija, servisa bojlera i čišćenje koje se odmah mogu kupiti i platiti kreditnim karticama, nakon čega klijenta kontaktiraju zaposlenici odnosno angažirani stručni profesionalci i u kratkom vremenskom roku izlaze na teren i profesionalno odrađuju posao. U drugoj skupini su personalizirane usluge poput priprema za maturu, poduke i edukacije za izradu web stranica, usluge nutricioniste, fitnes trenera, druge majstorske usluge poput različitih adaptacija, za koje je potreban personalizirani pristup odnosno obavljanje službenog razgovora te pomna izrada i prilagodba personaliziranog paketa usluge, koju kupac dobiva putem službene ponude, sa mogućnosti plaćanja na rate.

„Upravo se trudimo pružiti ono za što mislimo da na tržištu jako nedostaje i teško je pronaći provjerenog i pouzdanog profesionalca. Danas na tržištu postoje brojni servisi za razne usluge, koji stoje samo kao posrednici kod davanja usluga i potrošači ne znaju tko im dolazi na vrata i koliko su takvi majstori pouzdani i stručni. Ovdje smo direktno mi pružatelji usluge tj. naši zaposlenici što garantira kvalitetu i po tome se razlikuje od sličnih ponuđača na tržištu“, istaknuo je Gordan Palić.

Kako su objasnili iz Profesionalnih usluga njihov je cilj da im korisnici budu uglavnom obitelji ili pojedinci, kao i stariji građani, budući da u urbanom okruženju postoji potreba u svakom kućanstvu za različitim uslugama koje već sada njihov web portal ima u ponudi. Primjerice vizažiste za djevojke prije bilo koje prigode od recimo svadbi, rođendana i slično, nutricionista, predavača za edukaciju učenika, usluge čišćenja, servisa bojlera i drugih majstorskih usluga i drugo.

„Nemoguće je imati vremena za sve to i biti dovoljno stručan u svim navedenim područjima, a pronalaženje tih usluga po različitim oglasnicima ili internetu oduzima puno vremena i pitanje je kakva je kvaliteta usluge tako pronađenih stručnjaka. Mi zato i želimo da stvaramo odnos povjerenja, pouzdanosti i tijekom vremena se brendiramo na tržištu, upravo kroz našu profesionalnost i povoljne cijene“, ističe Palić.

Palić kaže kako udruga za sada pruža profesionalne usluge na razini Zagreba, ali im je cilj proširiti se i na ostale gradove.

„Profesionalne usluge imaju definiranu ponudu profesionalnih usluga i cjenovno smo na donjoj granici tržišne cijene, a trenutnim akcijama i ispod pojedinih tržišnih cijena. Garancija potrošačima je što svaki naš pružatelj usluge predstavlja nas – Profesionalne usluge – kao ozbiljan tržišni brend jer preko nas ide i naplata za razliku od raznih j.d.o.o. društava konkurencije koji se danas svakim danom zatvaraju i otvaraju nova. Isto tako razina profesionalnosti nam je na najvišoj razini što predano pratimo naprednim ERP sustavima kontrole naših djelatnika kao i svakodnevnom komunikacijom s našim klijentima, priopćen je iz ove Udruge.  

 

Ističu kako su kadrove birali mjesecima, nakon  pomnog selektiranja kako bi zaposlili marljive djelatnike, koji vole svoj posao te znaju pružiti kvalitetu dostojnu imena profesionalne usluge.

„Nemamo periodične ili honorarne djelatnike pošto se na njihovu uslugu danas teško možete osloniti. Svi djelatnici koji pružaju Profesionalne usluge su u radnom odnosu s našim društvom ili u stalnom radnom odnosu naših partnerskih firmi“, kažu u Udruzi.

U udruzi navode kako su cijene njihovih standardiziranih usluga vrlo pristupačne. Primjerice, na tržištu nema usluge profesionalnog čišćenja koje su 10 eura po satu ili manje, a većina profesionalnih pružatelja usluga čišćenja su odredili cijenu na temelju određenih poslova koje njihovi zaposlenici mogu obaviti, više samo na razini jednog sata.

„Edukacije se danas, na profesionalnoj razini, predaju grupno, pa postoji konstantan problem da edukacija nije prilagođena pojedinačnom predznanju kandidata, a u velikom se postotku dešava da je grupna predavanja nemoguće prilagoditi pojedinačnom predznanju kandidata u grupi zato se većina sati grupne edukacije i novaca troši uzalud. Jedini smo koji pružamo individualnu edukaciju na profesionalnoj razini. Usluge šminkanja pruža naš profesionalni vizažista koji je vještine profesionalnog šminkanja stekao godinama rada i truda što je mnogo puta, kroz godine evidentirano i u brojnim medijima. Isto tako serviser bojlera pruža profesionalnu uslugu kojom se bavi već preko 10 godina te posjeduje ovlaštenja od vodećih renomiranih firmi poput svjetski poznate kompanije Vaillant, naglašava Palić.

Namjera Profesionalnih usluga je da cijelo vrijeme provode i različite humanitarne kampanje kako bi kroz svoj posao pomogli potrebitima – obiteljima i djeci nižeg socijalnog statusa koji nemaju novca za plaćanje pojedinih poslova koji su im potrebni.

„Dobro se dobrim vraća –  naša je prva u nizu dobrotvornih kampanja, koja ima isključivo humanitarni karaktera kroz koju ljudi daruju svoje lajkove i dijeljenje naše stranice, kako bi obitelji nižeg materijalnog statusa potom dobile neophodne usluge besplatno. Kroz akciju želimo pružiti djeci znanje ili majstorske usluge potrebitima besplatno, čime pokazujemo i društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost. Naime, riječ je prvenstveno o kućanstvima kojima je usluga majstora ili servisera primjerice, bojlera u ovo zimsko doba neophodna te učenicima koji se žele educirati i potrebno im je dodatno znanje, ali privatne sate ili instrukcija si ne mogu priuštiti. Zato će im portal Profesionalne-usluge.eu pružiti potrebno znanje potpuno besplatno. Takvim odabranim obiteljima ili djeci neće biti potreban novac da bi im se pružilo najpotrebnije, dovoljno je samo dijeljenje i like. Svi oni koji sudjeluju u ovakvim našim akcijama zajedno s nama promiču solidarnost i pomažu u promocijom ove humanitarne akcije, a na nama je da profesionalnom uslugom u konačnici besplatno pomognemo onima kojima je pomoć najpotrebnija“, kazao je Palić.

Tim koji je pokrenuo web portal profesionale-usluge.eu na IT tržištu djeluje više od 10 godina te su se potvrdili u području izrade web stranica brojnim tvrtkama, udrugama, građanima, posebice u vrijeme covid krize kada je su njihovi stručnjaci bili kreatori brojnih web stranica domaćih OPG-a, zadruga, web tražilica hrane, u trenutku kada su u prekidu bili lanci opskrbe hranom i drugim uslugama. Kako ističu kroz taj su posao i kontakt sa brojnim klijentima, kojima je bilo potrebna izrada

kvalitetnih web stranica, primijetili kako u Zagrebu, zbog ogromnog nedostatka kadrova različitih profila, postoji strašno velika potreba za ostalim profesionalnim uslugama, koje kućanstva svakodnevno trebaju. Zato su sada takve poslove objedinili na jedno mjesto i podigli ih na profesionalnu razinu, ali po izuzetno pristupačnim i konkurentnim cijenama što ih odvaja od drugih ponuditelja pošto su realizirali sve na jednom mjestu, što do sada na tržištu nije postojalo.

Pročitaj više

Popularno